مناسب‌ترین شیوه شناسایی بیومتریک

مناسب‌ترین شیوه شناسایی بیومتریک

اگر قصد خرید دستگاه حضور و غیاب و کنترل تردد را داشته باشیم، یکی از مهمترین عواملی که در انتخاب دستگاه مناسب برایمان اهمیت دارد، شیوه شناسایی بیومتریک دستگاههاست. اگرچه دستگاههای کنترل تردد از رمزهای عبور نیز پشتیبانی میکنند اما بهره گیری از احراز هویت بیومتریک بدلیل ایجاد امنیت بالاتر، منطقی تر به نظر میرسد. در این سالها شیوه های رایج احراز هویت بیومتریک (اثر انگشت، تشخیص چهره و…) مورد مطالعات بسیاری قرار گرفته اند و پیشرفتهای قابل توجهی را در این حوزه شاهد بوده ایم. علاوه بر این شیوه های رایج، روشهای نوین و تازه تری نیز مورد بررسی قرار گرفته اند.

شناسایی بیومتریک

پاسخ دادن به این سوال که بهترین روش شناسایی بیومتریک چیست، کار ساده ای نخواهد بود و اساساً پاسخ ما نیز در یک مورد خلاصه نمیشود. چرا که در انتخاب مناسبترین شیوه، عوامل مختلفی مورد ارزیابی قرار میگیرند و بنا به اولویت بندی و شرایط خاص هر مجموعه، بهترین روش تشخیص هویت تعیین میگردد. مکان، محیط، نوع فعالیت، تعداد کاربران و خصوصیات آنها، میزان تهدیدهای امنیتی و کیفیت داده های موجود از جمله عواملی هستند که میتوانند در انتخابمان تاثیر بگذارند. در اینجا چند فاکتور مهم و تاثیرگذار در خرید سامانه حضور و غیاب را به صورت اجمالی بررسی میکنیم:

1-دقت:

یکی از مهمترین عوامل در تعیین بهره وری دستگاههای حضور و غیاب و کنترل تردد، میزان دقت دستگاهها در تشخیص هویت افراد باشد. FAR و FRR دو مقیاس برای اندازه گیری میزان خطای دستگاههای بیومتریک در شناسایی اشخاص هستند و به ترتیب به پذیرش ورودی نادرست و عدم پذیرش ورودی صحیح اشاره دارد. نرخ پایینتر این دو، بیانگر دقت بالاتر دستگاه است.

2-امنیت:

دیگر عامل مهم در خرید دستگاههای بیومتریک، امنیت دستگاههاست. اگر در سازمان و مجموعه شما رعایت پروتکلهای امنیتی ویژه تری احساس میشود، بهتر است از سیستمهای کنترل تردد که ضریب امنیتی بالاتری دارند استفاده کنید.

3-دسترسی:

یکی دیگر از عوامل مهم در بکارگیری شیوه های شناسایی مختلف، در دسترس بودن آن قابلیت است. مثلاً اگر قصد تجهیز یک محیط کارگاهی را دارید، شاید استفاده از اثر انگشت برای شما مناسب نباشد؛ چرا که با از بین رفتن اثر انگشت نیروها در اثر تماس با مواد و اصطکاک با سطوح مختلف، ممکن است دستگاهها در تشخیص اشخاص با مشکل مواجه شوند.

4-سهولت استفاده:

در استفاده روزمره از هر دستگاه و سامانه ای، ممکن است پیچیدگیهای غیرضروری، آزاردهنده به نظر برسند. به همین دلیل بهتر است از شیوه هایی برای شناسایی بیومتریک استفاده کنیم که کاربری آسانتر و مقبولیت بیشتری برای افراد داشته باشند. برخی شیوه های بیومتریک ممکن است در حال حاضر کاربری دشوارتری داشته باشند. برای نمونه، استفاده از حسگرهای اسکن شبکیه احتمالا سختتر از سایر شیوه های بیومتریک باشد.

5-امکان جلوگیری از جعل:

یکی از ملاحظات امنیتی در بهره گیری از سامانه های بیومتریک، امکان جعل داده ها و سوءاستفاده از آن است. با استفاده از تکنولوژیهای جدیدتر میتوان مکانیزمهایی را به کار بست تا احتمال جعل و تقلب در استفاده از دستگاهها کاهش یابد.

6-هزینه ها:

مسلما قیمت هر دستگاه عامل مهمی در خرید آن است. اما باید توجه داشت که اگرچه برخی دستگاهها قیمت اولیه بالاتری دارند اما در بلندمدت میتوانند به کاهش هزینه ها و بازگشت سرمایه کمک کنند.

7-بهداشت و سلامت:

در انتخاب بهترین شیوه شناسایی برای دستگاه حضور و غیاب و کنترل تردد باید بهداشت را هم در نظر بگیریم. هر چه شیوه شناسایی موردنظر، امکان بیشتری برای کاهش تماس با دستگاه ایجاد کند، از نظر بهداشت و سلامت نیز مطلوبیت بیشتری خواهد داشت. این امر خصوصاً در شرایط شیوع بیماریهای خاص اهمیت می یابد.

 

مشاهده ی محصولات و دستگاه های حضور و غیاب با قدرت شناسایی بیومتریک

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *