کنترل غیبت کارمندان

کنترل غیبت کارمندان

مدیریت حضور و غیاب افراد از جمله اقدامات استراتژیک هر مجموعه است که می تواند به ایجاد نظم و افزایش بهره وری سازمان کمک کند. بکارگیری برنامه جامع حضور و غیاب پرسنل نقش راهبردی و موثری در ایجاد الزام حضور به موقع و منظم و کاهش هزینه ها و به تبع آن عملکرد مجموعه شما خواهد داشت.

غیبت نیروها یکی از مشکلات آشکار بسیاری از سازمان هاست. بر اساس تخمین اداره کار ایالات متحده که در گزارش سالانه این سازمان دولتی منعکس شده است، هر روز ۳ درصد نیروهای کار در این کشور در غیبت به سر می برند. این عدد در بخش هایی مانند سلامت و درمان بالاتر می رود و تا حدود ۵ درصد نیز می رسد. این ارقام در بخش های مالی و حقوقی کاهش می یابد اما هنوز اعداد و مقادیر معناداری را یادآور می شود. وقتی افت بهره وری و نیز کاهش توجه به اخلاق و سیاست کاری را در نظر بگیریم، هزینه های ناشی از تاخیر و تعجیل و غیبت اجتناب ناپذیر خواهند بود. از آنجا که برآورد هزینه های غیبت پرسنل چندان ساده نیست و کارفرمایان معمولا قادر به ردیابی دقیق غیبت ها نیستند، این امر چندان مورد توجه قرار نمی گیرد.

برای حل این مشکل مدیران منابع انسانی به استفاده از سیستم های حضور و غیاب تشویق می شوند. سامانه های حضور و غیاب که متشکل از دستگاه و نرم افزار حضور و غیاب هستند، امکان محاسبه میزان غیبت و جمع آوری اطلاعات تردد پرسنل را فراهم می نمایند و به مدیران مجموعه ها در تدوین راهکارها و قوانین موثر جهت افزایش بهره وری یاری می رسانند.

اثرات سوء غیبت

با این حال هنوز بسیاری از مدیران اثرات سوء غیبت را دست کم می گیرند و آن را جزئی از هزینه های طبیعی کسب و کار قلمداد می کنند. این نگاه باعث می شود که به طور دقیق متوجه اثرات غیبت کارکنان نشویم.

به همین ترتیب هیچگاه نسبت به راهکارهایی که می توانیم جهت کاهش این غیبت ها به کار ببندیم، آگاه نخواهیم شد. هزینه های ناشی از غیبت، به اشکال سخت مانند پرداخت حقوق و مزایای پرسنل و هزینه های جایگزینی نفرات و نیز به شکل نرم در قالب افت بهره وری و ذهنیت کاری افراد ظاهر می شود. در گزارش مرکز پیشگیری و کنترل بیماری امریکا، هزینه ناشی از غیبت سالانه هر کارمند ۱۶۸۵ دلار برآورد شده است.

با برنامه ریزی دقیق، طراحی سیاست های کاری و مدیریت غیبت ها و تردد پرسنل که به کمک سامانه های حضور و غیاب میسر می شود، می توان تا حدود زیادی از چنین ضررهایی پیشگیری کرد.

باید در نظر داشت که غیبت و تأخیر نیروی کار صرفا به صورت مستقیم بر عملکرد و هزینه های مجموعه تاثیر نمی گذارد؛ بلکه با تاثیرگذاری غیبت بر عملکرد سایر همکاران، مجموعه به شکل غیرمستقیم نیز از عدم حضور آن فرد متضرر خواهد شد. نرم افزارهای حضور و غیاب شرکت سامانه های بعد پنجم با درج ریز تردد پرسنل در بازه های زمانی مدنظر و محاسبه دقیق کسر کار و تأخیر و تعجیل هر فرد، گزینه مطمئنی برای ساماندهی ورود و خروج نیروهایتان خواهد بود.

مشاهده ی محصولات و دستگاه های حضور و غیاب 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *