مشکلات منابع انسانی

نیروی کار، مهم ترین هزینه ای است که بخش منابع انسانی هر شرکت برای پیشبرد عملیات خود انجام میدهد.

هیچ مجموعه ای بدون داشتن نیروی کار مطلوب قادر به ادامه فعالیت نخواهد بود. به همین دلیل مدیریت منابع انسانی نقش مهمی در حیات سازمانها ایفا میکند. تمام مشاغل نیاز دارند که برای انطباق نیروها با سیاستهای کاری، هدایت افراد، آموزش و توسعه بخشهای مختلف، مدیریت منابع انسانی را دستور کار خود قرار دهند. در سالهای اخیر با درک بیشتر از اهمیت این موضوع، بکارگیری واحد مستقلی برای امر رشد محسوسی داشته است.

آمارهای اداره کار امریکا پیشبینی میکند که بازار کار مدیران منابع انسانی در این کشور و در بازه زمانی سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۹ رشد ۶ درصدی داشته باشد. اما باید در نظر داشت که اهمیت مدیریت منابع انسانی محدود به سازمانها و شرکتهای بزرگ نمیشود. مجموعه های کوچک و متوسط نیز با وجود اینکه واحد مستقلی برای مدیریت منابع انسانی ندارند، باز هم نیازمند اتخاذ سیاستهایی در این خصوص هستند.

استخدام فرد نامناسب برای یک موقعیت شغلی و یا عدم هدایت نیروها و انطباق آنها با سیاست و فرهنگ سازمانی، هزینه های سنگینی به شرکتها تحمیل میکند. پرداخت دستمزد اضافی، هزینه های جذب نیروی تازه و آموزش آنها، بخشی از این هزینه های گزاف هستند. ایجاد خط مشی و قوانین مناسب و نیز ایجاد محیط کاری پویا، میتواند همکاری بلندمدت شرکتها با کارمندان خود را تضمین نماید.

در اینجا به برخی مشکلات رایج در حوزه منابع انسانی میپردازیم و تاثیر استفاده از دستگاه حضور و غیاب در رفع این مشکلات مدیریت منابع انسانی را عنوان خواهیم کرد:

با مشاهده ی انواع دستگاه های حضور و غیاب و ساعت زنی و مقایسه ی آن ها بهترین را برای خودت انتخاب کن.

۱) آموزش ضعیف که توسط منابع انسانی صورت میگیرد:

شرکتها عمدتا زمان زیادی را صرف جذب نیروهای جدید میکنند. پر کردن یک موقعیت شغلی خالی در سازمان، بطور معمول ۴۲ روز زمان میبرد. اما پس از اتمام این دوران و جذب نیرو، اگر آموزش و القای فرهنگ سازمانی به افراد به شکل مناسبی صورت نپذیرد، هزینه های بیشتر و بیشتری به سازمان تحمیل خواهد شد. شاید بهتر باشد منابع آموزشی کافی در اختیار نیروهای تازه وارد قرار دهید و معرفی مناسبی از سازمان، بخشهای مختلف و… ارائه کنید.

۲) نبود سیاستها و رویه های مناسب توسط منابع انسانی:

بسیاری از مشکلات حوزه منابع انسانی در فقدان خط مشی و قوانین مناسب که موقعیتهای مختلف را تشریح کنند ریشه دارد. سازمان نیاز دارد تا قوانین و دستورالعملهای روشنی در خصوص چگونگی انجام کارها، هنجارها، ممنوعیات، شیوه رفتار و… وضع نماید.

۳) فقدان مستندسازی عملکرد پرسنل:

مستندسازی عملکرد هر فرد در محیط کار، به خود فرد کمک میکند تا از اشتباهات تکراری جلوگیری کند و نیز عملکرد خود را رفته رفته بهتر و بهتر کند. همچنین مدیران شانس بررسی و تحلیل عملکرد افراد را خواهند یافت.

۴) عدم تشریح دقیق وظایف:

اگر انتظارات مدیران با توانایی و مهارت افراد تطابق نداشته باشد، بدیهی است که بخش مربوطه با چالشهای جدی روبرو شود. هنگام جذب نیرو دقت داشته باشید که شرح شغل و وظایف به خوبی توضیح داده شود. هنگام انتشار آگهی نیز تا حد امکان به شکلی دقیق، موارد مربوط به موقعیت شغلی را تشریح کنید تا از جذب افراد با مهارتهای غیرمرتبط جلوگیری شود.

۵) عدم حفظ نیروهای مجرب:

جذب نیروهای عالی، امری بسیار مهم است اما حفظ آنها اهمیت بیشتری نیز پیدا میکند. بسیاری از شرکتها سعی میکنند با ایجاد انگیزه و ایجاد شرایط کاری مطلوب، بهترین افراد خود را در طول سالیان متمادی متقاعد به ادامه همکاری نمایند.

منابع انسانی
منابع انسانی

ارتباط راهکارهای حضور و غیاب با حوزه منابع انسانی

سیستم های حضور و غیاب و کنترل تردد تسهیل کننده فرآیندهایی هستند که اهمیت زیادی در حوزه منابع انسانی دارند. یکی از مشکلات مهمی که واحدهای منابع انسانی و نیز مدیران با آن دست و پنجه نرم میکنند، تاخیر و یا غیبت پرسنل است.

ثبت زمان ورود و خروج افراد نه تنها در محاسبه حقوق و دستمزد ضروری است، بلکه در شکل گیری انضباط کاری نقش موثری دارد. امروزه دیگر کمتر سازمانی از ثبت دستی ورود و خروج نیروهای خود استفاده میکند.

شیوه هایی مانند ورود اطلاعات در فایل اکسل نیز سازمان را با مشکلات زیادی مواجه خواهد کرد. این در حالی است که استفاده از سیستمهای جدید حضور و غیاب و کنترل تردد تشخیص چهره با رشد قابل توجهی روبروست.

با استفاده از سخت افزارها و نرم افزارهای حضور و غیاب، پرسنل شما اطمینان خواهند داشت که ساعات ریز کارکرد آنها نیز در عملکرد آنها منظور خواهد شد. شما نیز میتوانید از تحمیل هزینه های اضافی زمانی و مالی پیشگیری نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *