کنترل دسترسی

کنترل دسترسی

 کنترل دسترسی (Access control)

سیستم کنترل دسترسی یکی از اصول اساسی در امنیت اطلاعات است. این سیستم به کاربران مجوز دسترسی به منابع سیستم را اعطا می‌کند و تعیین می‌کند که هر کاربر باید چه عملیاتی را بر روی منابع انجام دهد. در این مقاله به بررسی سیستم کنترل دسترسی و اهمیت آن خواهیم پرداخت.

در هر سازمان و محیط کاری، نیاز به ایجاد محدودیت برای ورود به برخی بخش‌ها احساس می‌شود. این امر با کنترل دسترسی به وسیله ی دستگاه های هوشمندی قابل اجراست. ممکن است بخواهید تنها افراد مجاز، دسترسی ورود به سازمان را داشته باشند و از ورود افراد متفرقه جلوگیری به عمل آورید، سیستم کنترل دسترسی، راهکاری است که با صرف کمترین هزینه امکان مدیریت تردد افراد را برایتان میسر می‌سازد.

سیستم کنترل دسترسی چگونه عمل می کند ؟

عملکرد سامانه های کنترل دسترسی را می توان به سه مرحله ی زیر تقسیم کرد:

 1.  دریافت اطلاعات
 2.  تطبیق اطلاعات
 3.  اعلام نتیجه

در مرحله ی دریافت اطلاعات، سیستم اطلاعاتی همچون اثرانگشت، چهره، کف دست، کارت و یا بارکد را دریافت می کند؛ سپس داده های دریافتی را با اطلاعاتی که مدیر سیستم به عنوان افرادی که اجازه ی دسترسی دارند در سیستم وارد کرده است تطبیق داده می شود و پس از آن تایید و یا عدم تایید توسط این سیستم به فرد اعلام می گردد.

کنترل دسترسی

هدف نهایی اکسس کنترل، ارائه سطحی از امنیت است که با کمک به حفظ امنیت ساختمان‌ها، داده‌ها و افراد، خطر را برای یک کسب‌وکار یا سازمان به حداقل می‌رساند. به همین دلیل است که کنترل دسترسی با امنیت I.T همراه است و باید برای هر صاحب کسب و کاری مورد توجه قرار گیرد. بدون کنترل دسترسی مناسب می توانید کارکنان و شرکت خود را در معرض مشکلاتی مانند از دست دادن اطلاعات، سرقت یا نقض قوانین حفظ حریم خصوصی و داده ها قرار دهید.

انواع سیستم Access Control

سیستم‌های کنترل دسترسی می‌توانند به چند روش مختلف پیاده‌سازی شوند. برخی از انواع معروف عبارتند از:

–  کنترل دسترسی بر اساس نقش (Role-Based Access Control)

–   بر اساس سطح مجوز (Mandatory Access Control)

–  کنترل دسترسی بر اساس لاک (Lock-Based Access Control)

تشخیص هویت در سیستم اکسس کنترل

تشخیص هویت  در سیستم های اکسس کنترل به روش های گوناگونی انجام می شود، از شناسای با کارت و بارکد تا شناسایی از طریق تشخیص چهره، اثرانگشت . کف دست.

اما بهترین روش تشخیص هویت کدام است؟

بهترین روش تشخیص هویت، روشی است که در آن کمترین احتمال خطا و تقلب وجود داشته باشد. در بین این روش ها تشخیص چهره میتواند کمترین احتمال خطا و تقلب را داشته باشد؛ زیرا در این فناوری با بکار گرفتنه پیشرفته ترین تکنولوژی روز دنیا، تمام اجزای صورت شناسایی و هنگام تطبیق بررسی می شود. از این رو برای بالا بردن امنیت در یک سازمان و شرکت از این روش استفاده می شود.

مزیت های سیستم اکسس کنترل

 

 • مدیریت ساده بر روی دسترسی افراد

در سیسم کنترل دسترسی پیشرفته با ارائه دسترسی از راه دور به سیستم‌های کنترل، مدیران کنترل کامل بر افرادی که می‌توانند به مناطق محدود دسترسی داشته باشند، دارند و آسیب‌پذیری‌های امنیتی و خطرات احتمالی را به حداقل می‌رساند. از طریق این سیستم می توان تعیین کرد سطح دسترسی هر فرد چقدر باشد.

 • ردیابی فعالیت در زمان واقعی

با یک سیستم کنترل دسترسی، کسب و کارها می توانند به راحتی تمام فعالیت های ورودی، از جمله کارمندان، مهمانان، بازدیدکنندگان را ردیابی کنند. در صورت بروز حوادث امنیتی، سیستم می‌تواند گزارش‌های دقیق افرادی را که در هر زمان به مناطق خاصی دسترسی داشته‌اند را فراخوانی و ارائه دهد.

 • زمان دسترسی انعطاف پذیر

سیستم‌ های اکسس کنترل مدرن به کسب‌ و کار ها اجازه می‌دهند زمان‌های دسترسی خاصی را برای کارمندان و حتی بازدید کنندگان تعیین کنند. مدیران به راحتی می توانند تاریخ و زمان دسترسی را از راه دور تنظیم کنند.

 • حذف کلیدهای فیزیکی

انتقال از کلیدهای سنتی به سیستم های کنترل دسترسی، دردسر مدیریت کلیدهای فیزیکی را از بین می برد. این راحتی به جلوگیری از دسترسی غیرمجاز از طریق کلید های مفقودی کمک می کند.

 • فرآیندهای ورود و خروج ساده

پیادهان ورود و خروج افراد به ساختمان را ساده می کند. این مدیریت کارآمد باعث صرفه جویی در زمان می شود و نیاز به کار یدی برای نظارت بر ترافیک را کاهش می دهد و کارکنان را قادر می سازد بر روی وظایف ضروری تجاری تمرکز کنند.

 • افزایش امنیت

با استفاده از سیستم اکسس کنترل، مدیران می‌توانند به طور دقیق تعیین کنند که هر فرد چه قدر از منابع سازمان استفاده کند و چه فعالیت‌هایی را در سیستم انجام دهد. این امر به مدیران اطلاعات امکان می‌دهد تا به صورت مرکزی کنترل داشته باشند و در صورت لزوم، دسترسی کاربر را محدود یا لغو کنند.

اهمیت و اصول سیستم کنترل دسترسی

در هنگام اجرای فرآیندهای سازمانی و انتقال و تبادل اطلاعات بسیار حائز اهمیت است. اصول مهم در سیستم کنترل دسترسی عبارتند از:

 • اصل حداقل دسترسی: هر کاربر فقط به موارد لازم برای انجام کار خود دسترسی داشته باشد
 • اصل اعتبار سنجی و احراز هویت: هویت هر کاربر باید قَبل از دسترسی به منابع مورد نظر بررسی شود
 • اصل مسئولیت: هر کاربر مسئولیت دسترسی خود به منابع را باید بپذیرد
 • اصل ردپای دیجیتال: تمام فعالیت‌های کاربر در سیستم ثبت و نگهداری می‌شود.

 

جمع بندی

سیستم های کنترل دسترسی مزایای متعددی را ارائه می دهند که امنیت و کارایی مشاغل مدرن را افزایش می دهد. این سیستم ها با ارائه مدیریت متمرکز و اقدامات امنیتی پیشرفته، به حفاظت از اطلاعات محرمانه، محافظت از دارایی ها و تضمین ایمنی کارکنان و بازدیدکنندگان کمک می کنند. استفاده از سیستم‌های کنترل دسترسی برای کسب‌ و کار هایی که به دنبال حفظ آرامش ذهنی و در عین حال به حداکثر رساندن حفاظت و امنیت هستند، بسیار مهم است.

با استفاده از راهکار های کنترل مبتنی بر سخت افزار و نرم افزار شرکت سامانه‌های بُعد پنجم شما می‌توانید علاوه بر محدود کردن امکان ورود هر فرد به سازمان، واحد و محل مربوطه، تمامی ورود و خروج هایی که به بخش مورد نظرصورت می گیرد را رصد کنید. از طریق سیستم اکسس کنترل می تواد دسترسی افراد به مکتن خای مختلف سازمان را محدود نمود. همچنین با تعریف بازه های زمانی مختلف انواع سناریو های دسترسی به واحد مورد نظر را تعریف می نمایید.

 

جهت دریافت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما با شماره 02189350 داخلی 1 تماس حاصل فرموده یا در پیام رسان واتس اپ به شماره 09392545658 پیغام ارسال نمایید.

 

برای مشاهده ی محصولات و دستگاه های حضور و غیاب ، اینجا کلیک کنید.